1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

פתיחת עסק עצמאי

יוצאים מאזור הנוחות ועולים על הדרך לעצמאות.

מאת: יורם שיפר

רגע לפני פתיחת עסק חדש יש לקבל החלטות חשובות ובעלות משמעויות פיננסיות, משפטיות ועסקיות. לכן, מומלץ לכל היזמים לפנות לייעוץ עסקי כדי להכין תוכנית עסקית מפורטת ומסודרת, לבחור נכון פתרונות מימון ואשראי, ולקבל החלטה שקולה ועניינית לגבי צורת ההתאגדות העסקית.

כאשר מחליטים לפתוח עסק עצמאי יש לבקר בשלוש תחנות עיקריות – מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. בעת פתיחת עסק עצמאי במס ערך מוסף יש להגדיר את צורת ההתאגדות העסקית ולמעשה יש שלוש אפשרויות – עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ. לאחר השלמת ההליך הביורוקרטי לפתיחת העסק מומלץ לבחור תוכנה מקוונת להפקת חשבוניות וקבלות הכוללת כלי ניהול מתקדמים ואפשרויות שונות על מנת לנהל במקצועיות את העסק החדש וכדי לעקוב אחר ביצועיו.

סוגי העוסקים

כאמור, בשלב הראשון לפתיחת עסק עצמאי יש לבקר בלשכת מע"מ הקרובה ביותר לכתובת העסק או לכתובת המגורים של העצמאי. במע"מ ממלאים טופס ייעודי לפתיחת עסק, יש לציין מהו מחזור העסקאות השנתי הצפוי בשנה הראשונה לחיי העסק החדש, ובהתאם לכך פקיד השומה קובע את צורת ההתאגדות.

בתקנות מס ערך נוסף נקבעה תקרת ההכנסות השנתית לעוסק פטור, נכון לשנת 2021 התקרה עומדת על 99,893 ₪. עוסק פטור לא רשאי לגבות מע"מ מהלקוחות והוא אינו יכול לקזז מע"מ מההוצאות והרכישות שלו, זו צורת ההתאגדות הפשוטה והזולה ביותר ואין חובת דיווחים מידי חודש או חודשיים לרשויות המס.

יחד עם זאת, בתקנות המס נקבעו עיסוקים ומקצועות המחייבים פתיחת עסק בצורת התאגדות של עוסק מורשה, ללא תלות במחזור ההכנסות השנתי, לכן בעלי מקצוע ונותני שירותים כמו רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, יועצים, מהנדסים, בעלי גן פרטי או בית ספר, אדריכלים, נותני שירותים בתחום האירועים והתרבות ועוד – חייבים לפתוח עוסק מורשה.

עוסק מורשה אינו מוגבל מבחינת מחזור ההכנסות השנתי, הוא חייב לגבות מע"מ בכל חשבונית שהוא מוציא ללקוחותיו והוא רשאי לקזז מע"מ תשומות. עוסק מורשה חייב בדיווח חודשי או דו חודשי לרשויות המס, את הדיווחים מומלץ להכין ולהגיש בעזרת רואה חשבון מייצג.

צורת ההתאגדות השלישית היא חברה בע"מ (בערבון מוגבל), יש יתרונות לפתיחת עסק עצמאי כחברה בע"מ כמו תדמית של עסק גדול ומצליח, הפרדת האחריות המשפטית האישית של בעלי המניות והדירקטורים מאחר והחברה מוגדרת כישות משפטית נפרדת לבעליה, תשלומי מס נמוכים יותר בגלל מס החברות ועוד.

עצמאי ושכיר?

איך לפתוח עסק עצמאי במקביל לעבודה כשכיר או כשלב לפני עזיבת מקום העבודה?

במציאות של היום מומלץ לפתוח עסק עצמאי קטן בשלב הראשון כדי להפחית סיכונים, ולאחר שהעסק עומד על רגליו ומפרנס אתכם ניתן לשנות את צורת ההתאגדות ולהתקדם לעוסק מורשה או לחברה בע"מ. באופן כללי, אפשר לפתוח עסק עצמאי בצורה של עוסק פטור במקביל לעבודה כשכיר או כשלב לקראת עזיבת מקום העבודה ומעבר לעצמאות מלאה.

אם עוזבים מקום עבודה מסודר כדי להקים עסק עצמאי כדאי לעדכן את המעסיק מראש כדי לצאת לדרך חדשה ללא פגיעה במעסיק ובלי לגרום לו נזקים. אם פותחים עסק עצמאי במטרה להשלים הכנסה ולייצר אפיק הכנסה נוסף כדי להגדיל את ההכנסות של המשפחה כדאי להתחיל עם עוסק פטור במקביל לעבודה הקיימת וכאשר מגיע השלב בו העסק איתן ומייצר מספיק הכנסה אפשר להשלים את המעבר מעבודה כשכיר למעמד של עצמאי 100%.

איך יודעים איזה עסק כדאי לפתוח?

כדי לפתוח עסק עצמאי חדש חשוב להיעזר במומחים ולקבל ייעוץ עסקי. עוד לפני הקמת העסק יש להכין תוכנית עסקית מפורטת, לבדוק את השוק והמתחרים, להשוות פתרונות מימון ולהבין מהן ההשלכות של הקמת עסק חדש מבחינה כלכלית ומשפטית.

כמו כן, חשוב להבין מהן הזכויות והחובות החלות על כל צורת התאגדות על מנת לקבל החלטה פיננסית ועסקית שקולה ומותאמת אישית. לכן, פתיחת עסק עצמאי בעזרת רואה חשבון מוסמך היא הדרך הנכונה והבטוחה להגשמת החלום שלכם, ולאחר הקמת העסק תוכלו להיעזר בכלים מתקדמים כמו תוכנה להפקת חשבוניות וקבלות דיגיטליות, מערכת חתימה ירוקה, מערכת CRM לניהול קשרי לקוחות, מערכת סליקה לאתר המכירות ועוד.

 

יורם שיפר

יורם שיפר – רואה חשבון ואחד מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות'.
יזם בתחום האינטרנט. בין היתר פיתח מערכת להנהלת חשבונות דיגיטלית
ומערכות נוספות שנועדי לסייע לבעלי עסקים להמריא גבוה.