1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

תיק ניכויים

מה זה תיק ניכויים?

כל בעל עסק שמעסיק עובד שכיר אחד או יותר, בין אם הוא עוסק פטור או מורשה, מחויב על פי חוק לפתוח תיק ניכויים במשרד השומה בו מתנהל העסק. ניכויים אלו הם סך כל התשלומים שמופחתים ממשכורת הברוטו של העובד ומועברים למס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, קרן הפנסיה ועוד.

מה זה תיק ניכויים? מה הוא כולל? כל המידע בכתבה הבאה.

על פי חוק, כל בעל עסק המוגדר כפטור או מורשה ומעסיק לפחות עובד שכיר אחד, נדרש לפתוח תיק ניכויים במס הכנסה על מנת שיהיה זכאי להעסיק עובדים ולהנפיק להם תלושי שכר. על המעסיק למלא את הטופס הרלוונטי: טופס פתיחת תיק ניכויים עצמאי (טופס 5329) או טופס פתיחת תיק ניכויים לתאגיד (טופס 4436). טופס פתיחת תיק לעצמאי המוגש על ידי בעל העסק כולל את מספר העובדים בעסק ואת שכרם. תדירות הדיווח למס הכנסה תלויה בגובה השכר של העובדים ובמדרגות המס. טופס פתיחת תיק לתאגיד מוגש על ידי חברה ציבורית, שותפות, עמותה, אגודה שיתופית, גופי מדינה, חברה פרטית, רשות מקומית ועוד.

לאחר פתיחת תיק ניכויים מס הכנסה על ידי המעסיק, מתבצעת באופן אוטומטי פתיחת תיק ניכויים ביטוח לאומי והמידע מועבר לביטוח לאומי ישירות ממס הכנסה. בעל העסק מקבל הודעה על פתיחת התיק בביטוח לאומי הכוללת את מספר העובדים עליהם דיווח וחישוב דמי הביטוח שיש לשלם עבורם, שאלון להשלמת פרטים וטופס דין וחשבון על העסקת עובדים (טופס 102).

איתור מספר תיק ניכויים לפי שם חברה – לאחרת פתיחת תיק ניכויים, המעסיק מקבל מס תיק ניכויים ייחודי באמצעותו מתבצע איתור תיק ניכויים מס הכנסה. איתור מספר תיק ניכויים מס הכנסה נועד לבדוק שהתשלומים מתבצעים באופן תקין על ידי המעסיק ומועברים כחוק לכלל הגורמים הרלוונטיים.

תשלום ניכויים למס הכנסה ולגופים הרלוונטיים

המעסיק מנכה משכר הברוטו של העובדים את התשלומים הנקראים "ניכויים או "ניכוי במקור". ניכויים אלו כוללים תשלומים למס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, קרן פנסיה, קופות גמל ועוד. האחריות על החישוב החודשי של גובה הניכויים מוטלת על המעסיק ושיעור מס ההכנסה שעליו לנכות נקבע בהתאם למדרגות מס הכנסה המתעדכנות מדי שנה.

המעסיק מחויב להעביר לפקיד השומה את המס שנוכה במקור משכר העובדים בתשלום חודשי באמצעות הבנק. כמו כן, המעסיק חייב לדווח ולהעביר את הניכויים עד ל-15 בחודש שלאחר תום תקופת הדיווח. במידה והתשלום מועבר אונליין באתר רשות המיסים ניתן להעבירו עד ל-19 בחודש. בכל מקרה, חובה לדווח ולשלם את הניכוי במקור בזמן כאשר כל איחור בתשלום עלול לגרור קנסות, חיובי הפרשי הצמדה וריבית. בחלק מהמקרים האיחור בתשלום עלול להיחשב כעבירה פלילית.

אופן הדיווח והתשלום של הניכויים הינו מורכב וכדי להימנע מטעויות ועיכובים, מומלץ להיעזר בשירותי משרד רו"ח מנוסה.

חברת INVOICE4U – לניהול יעיל של העסק

חברת INVOICE4U בבעלות משרד רו"ח זיו, שיפר ושות', ממשרדי ראיית חשבון הוותיקים והמובילים  בישראל, פועלת כבר 20 שנה לקידום עסקים מתחומים שונים. השירותים היעילים שלנו, הניתנים במקום אחד כוללים: הפקת חשבוניות דיגיטליות, סליקת אשראי מאובטחת, הפקת דו"חות, ניהול הוצאות, מסחר אלקטרוני, מערכת דיוור, מערכת ניהול לקוחות CRM ועוד. לקוחותינו נהנים משירות לקוחות אדיב וליווי צמוד של צוות המומחים שלנו, המספקים להם תמיכה טכנית והדרכות מקצועיות ללא תשלום.

לקביעת פגישת ייעוץ ומידע נוסף לגבי השירותים שלנו אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר

יורם שיפר

יורם שיפר – רואה חשבון ואחד מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות'.
יזם בתחום האינטרנט. בין היתר פיתח מערכת להנהלת חשבונות דיגיטלית
ומערכות נוספות שנועדו לסייע לבעלי עסקים להמריא גבוה.