1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

עוסק פטור 2024

מאת: רו"ח זיו כרסנטי

מה הוא הצעד הראשון בהקמת עוסק פטור? האם עדיף להיות עוסק מורשה או פטור? הכנו לכם מדריך עדכני לשנת 2024 עם כל מה שחשוב לדעת בנושא.

הקמת עוסק פטור

לפני פתיחת עסק קטן יש לפתוח עוסק במשרדי המע"מ:

פתיחת עוסק פטור – עצמאי מוגדר כעוסק פטור במידה ומחזור עסקאותיו אינו עולה על 120,000 ₪ (נכון לשנת 2024). בהתאם לסעיף 13 לתקנות המע"מ (רישום), מקצועות ועיסוקים כמו: עו"ד, רו"ח, מהנדס, רופא, אדריכל, יועץ מס, מתרגם ועוד, מחייבים רישום כעוסק מורשה גם אם מחזור העסקאות לא עולה על הסכום שנקבע באותה שנה.

השלבים לאתר פתיחת עסק פטור כוללים:

  • הגשת דו"ח שנתי לרשות המיסים עד ל-30 באפריל בשנה העוקבת לשנת המס, הכולל את סך כל הכנסות והוצאות העסק
  • הצהרה למע"מ על גובה מחזור העסקאות עד ל31/1 בכל שנה, בהתאם לתקנה 15 לתקנות מס ערך מוסף. במידה והיקף מחזור העסקאות גבוה מהסכום שנקבע באותה שנה, הסיווג של בעל העסק ישתנה לעוסק מורשה והוא יחויב בתשלום הפרשים עבור שנת המס הקודמת.
  • הנפקת קבלות עבור העסקאות. מכיוון שעוסק פטור אינו גובה מע"מ עבור השירותים/מוצרים שהוא מספק ללקוחותיו הוא אינו רשאי להפיק חשבוניות מס.

האם עדיף להיות עוסק פטור או מורשה?

  • בעל עסק המסווג כעוסק פטור אינו מחויב לדווח למע"מ ולכן נהנה מהקלות בירוקרטיות החוסכות לו זמן ומאמץ
  • עלויות הנהלת החשבונות של עוסק פטור נמוכות לעומת אלו של עוסק מורשה
  • מכיוון שבעל העסק אינו גובה מע"מ מלקוחותיו הוא יכול להציע להם מחירים תחרותיים יותר מאלו של עוסק מורשה
  • לעוסק מורשה יש יתרון בהתנהלות מול עוסקים מורשים וחברות, כיוון שהם יכולים להתקזז על המע"מ
  • בעוד שעוסק פטור נתפס כעסק קטן בתחילת דרכו, עוסק מורשה נתפס כעסק וותיק ורציני
  • עוסק מורשה זכאי לקבל החזרי מע"מ עבור הוצאות העסק השוטפות ועבור רכישות של ציוד ומוצרים בעת הקמת העסק
  • עוסק פטור אינו רשאי לקבל החזרי מע"מ עבור הוצאות העסק

כלים לניהול העסק

לאחר פתיחת עסק מומלץ להיעזר בכלים ממוחשבים מתקדמים, מאפשרים לעוסק פטור להתנהל כמו חברה גדולה ומנוסה בכל ההיבטים של העסק כולל: שיווק, הנהלת חשבונות, תשלומים, הפקת דו"חות ועוד.

כלים מתקדמים אלו כוללים:

הפקת חשבוניות – באמצעות המערכת הדיגיטלית ניתן לשלוח ללקוחות חשבוניות ישירות למייל, לאתר חשבוניות, לעקוב אחר חשבוניות שלא שולמו, להפיק חשבוניות עסקה וקבלות, להתאים את עיצוב החשבונית לסוג העסק ועוד.

סליקת אשראי – המערכת הנוחה לתפעול מאפשרת לבעל עסק קטן לספק ללקוחות פתרונות סליקה אופטימליים, באמצעות מערכת סליקת אשראי אונליין המאובטחת ברמה הגבוהה ביותר. המערכת כוללת מגוון פיצ'רים כגון: תשלום בכרטיסי אשראי שונים, אפליקציות כמו ביט ופייפל ותשלום טלפוני, תשלום בהוראת קבע, שמירת פרטי אשראי על ידי טוקן מוצפן, אפשרות רכישה 24/7 מכל מכשיר ועוד.

ניהול לקוחות – באמצעות מערכת CRM עוסק פטור יכול לשווק את העסק ביעילות, להגדיל את מעגל הלקוחות, לצמצם נטישת לקוחות, לתעד שיחות ותכתובות עם הלקוחות ועוד.

שירותים מתקדמים לעסקים עם חברת INVOICE4U

חברת INVOICE4U אשר הוקמה לפני 20 שנה על ידי משרד רו"ח זיו, שפר ושות', מהמצליחים והבולטים בארץ, מתמחה במתן שירותים לעסקים פטורים ומורשים, המייעלים את התנהלותם בעסק. מגוון השירותים כולל: הפקת חשבוניות דיגיטליות, מערכת סליקת אשראי, מערכת ניהול לקוחות CRM ועוד. לקוחותינו נהנים מתמיכה טכנית מקצועית, הדרכות חינמיות ושירות לקוחות אדיב.

רוצים להזניק את העסק שלכם? למידע נוסף אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר

רו"ח זיו כרסנטי

רו"ח זיו כרסנטי, שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון".
מפקח מס הכנסה בעברו ומומחה בפתרון מחלוקות וטיפול בענייני מס הכנסה.
מנהל את הקשר מול רשויות המס.