1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

פתיחת עוסק פטור

3 תחנות בדרך להמראת העסק שלכם

מאת: יורם שיפר

עוסק פטור, בעבר נקרא עוסק זעיר, הוא עצמאי שמחזור ההכנסות שלו מהעסק אינו עולה על 99,893 ₪ בשנה. צורת ההתאגדות של עוסק פטור אינה מאפשרת לעצמאי לגבות מע"מ מלקוחותיו, למעט במקרים מסוימים, והוא אינו רשאי לקזז או לקבל החזר מע"מ בגין רכישותיו והוצאותיו השוטפות.

כדאי לדעת כי רישום העסק בצורת ההתאגדות של עוסק פטור היא הזולה ביותר מבחינת עלויות ההקמה והתפעול החשבונאי. לצורך פתיחת עוסק פטור יש לבצע רישום באתר המקוון של רשות המיסים, ניתן למלא ולהגיש את הטפסים והמסמכים הנדרשים לבד או על ידי מייצג מוסמך כמו רואה חשבון, יועץ מס וכד'.

למי מתאים עוסק פטור?

כל אדם מעל גיל 18 רשאי להקים עסק עצמאי, פתיחת עוסק פטור אינה נחשבת להליך מורכב אך עדיף להיעזר במייצג מוסמך כמו רואה חשבון כדי למלא נכון את טופס הבקשה, לצרף את כל המסמכים הדרושים ולהגיש בצורה מקוונת את הטופס לרישום העסק החדש.

פתיחת עוסק פטור מתאימה גם לשכירים העובדים אצל מעסיק מסוים המעוניינים להקים עסק עצמאי במקביל, ובמקרה זה תקרת ההכנסות הקבועה בתקנות המס למעמד של עוסק פטור אינה כוללת את הכנסותיו כשכיר.

כאשר פותחים תיק ברשות המיסים יש להצהיר על מחזור העסקאות השנתי הצפוי, ובהתאם למחזור השנתי יחליטו בלשכת מע"מ מהו המעמד של העצמאי. פתיחת תיק בצורת התאגדות של עוסק פטור מתאימה רק לעצמאים שמחזור ההכנסות השנתי שלהם נמוך ולא עולה על 99,893 ₪. יחד עם זאת, יש בעלי עסקים שלא רשאים לפתוח תיק עוסק פטור אלא רק עוסק מורשה, ללא תלות במחזור ההכנסות השנתי שלהם. כך לדוגמה, החוק קובע כי מרצים, אדריכלים, עורכי דין, רופאים, מורי נהיגה, רואי חשבון ועוד – חייבים לפתוח תיק עוסק מורשה.

שלב אחר שלב לפתיחת עוסק פטור

יש מספר שלבים ותחנות בדרך להקמת עוסק פטור. 

  1. פתיחת עוסק פטור מתחילה בהגשת בקשה ובמילוי טופס בלשכת מע"מ –  יש למלא טופס 821 לצורך רישום במס ערך מוסף, את טופס הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון באתר רשות המיסים. יש לצרף לטופס 821 מסמכים כגון: צילום תעודת זהות + ספח, שיק מבוטל, חוזה שכירות אם יש, תעודה על הכשרה מקצועית (לא חובה).
  2. מילוי טופס 5329 במס הכנסה –  יש לצרף מסמכים שונים כגון: צילום תעודת זהות וספח, בקשה לפטור מניכוי מס במקור. 
  3. פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי –  בביטוח לאומי העצמאי נדרש למלא טופס דין וחשבון שנתי, מומלץ למלא את הטופס בעזרת רואה חשבון מייצג.  בסוף הטופס לפתיחת תיק בביטוח לאומי יש לציין מחזור עסקאות שנתי צפוי, על פיו יחושב התשלום לביטוח לאומי, ובתחילת שנת המס הבאה, לאחר הגשת דוח שנתי, מקבלים עדכון האם יש הפרשים שצריך לכסות או האם מגיע החזר כספי מביטוח לאומי בגין תשלומי יתר.

ניהול עוסק פטור

לאחת השלמת השלבים הנדרשים לצורך פתיחת עוסק פטור ברשויות המס, מומלץ לעצמאי לבחור תוכנה להנהלת חשבונות באינטרנט באמצעותה הוא יכול להפיק קבלות ללקוחות. יודגש, כי עוסק פטור אינו רשאי לגבות מע"מ לכן הוא מפיק רק קבלות ולא חשבוניות מס, ובעזרת תוכנה נוחה להפקת חשבוניות וקבלות באינטרנט קל לעקוב אחר תזרים המזומנים ולנהל את העסק הקטן.

פתיחת עוסק פטור אינה מורכבת אך כדאי לבצע את התהליך בעזרת רואה חשבון. משרד רואי חשבון מייעץ ומייצג את העצמאי בפני רשויות המס וגורמים אחרים, הוא מלווה את העסק ומסייע לעצמאי לקבל החלטות פיננסיות שקולות ונכונות.

יורם שיפר

יורם שיפר – רואה חשבון ואחד מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות'.
יזם בתחום האינטרנט. בין היתר פיתח מערכת להנהלת חשבונות דיגיטלית
ומערכות נוספות שנועדי לסייע לבעלי עסקים להמריא גבוה.