בשעה טובה, החלטתם לפתוח סופסוף את העסק שלכם. אתם מתרגשים, חולמים כבר על כל מה שתעשו בעסק ורק דבר אחד קטן עומד ביניכם לבין הגשמת החלום שלכם – עליכם לפתוח תיק של עוסק פטור ואינכם יודעים כיצד לעשות זאת והיכן. התהליך הבירוקרטי של פתיחת עוסק פטור אולי נראה ונשמע מסובך אבל בעצם הוא פשוט מאוד. כל מה שצריך לדעת הוא מהם השלבים לפתיחת עוסק פטור ולעקוב אחריהם באופן מסודר.

השלב הראשון לפתיחת עסק מסוג עוסק פטור

השלב הראשון בתהליך לפתיחת עוסק פטור הוא לגשת למשרדי מע"מ שבעירכם ולפתוח שם תיק לעסק שלכם. שם תדרשו למלא טופס שמספרו 821 והוא מהווה בקשת רישום לצרכי מס ערך מוסף. למשרדי המע"מ עליכם להגיע מצוידים במסמכים אישיים מזהים, חוזה שכירות, תעודת הסמכה למקצוע בו אתם עוסקים אם נדרשת כזו על פי חוק ועוד.

זהו הליך יחסית קצר ומדובר בפרוצדורה ביורוקרטית בלבד, ללא עלויות נסתרות. עם זאת, חשוב להתייעץ עם רואה חשבון לפני פתיחת התיק במע"מ כדי לבדוק האם סוג העיסוק שלכם מאפשר לכם להיות עוסקים פטורים. ישנם מקצועות המחייבים אתכם לפתוח עסק חדש מסוג עוסק מורשה בלבד.

השלב השני

השלב השני בפתיחת תיק של עוסק פטור הוא לגשת למס הכנסה ולפתוח גם שם תיק. בעת פתיחת התיק במס הכנסה תדרשו למלא טופס שמספרו 5329, שהוא בעצם דין וחשבון על פרטים אישיים ומקורות הכנסה. גם למס הכנסה עליכם להגיע עם תעודת הזהות שלכם וחוזה שכירות. כמו כן, אם בנוסף להיותכם בעלי עסק אתם גם שכירים חשוב שתגיעו עם כל המסמכים הקשורים לעבודתכם כשכירים כך שתוכלו לבצע את כל תיאומי המס הנדרשים. אם אינכם בטוחים אילו מסמכים עליכם להביא עמכם, במקרה שכזה אתם תמיד יכולים להיכנס לאתר האינטרנט של מס הכנסה ולקרוא שם. באתר קיימים מדריכים מפורטים בנושאים אלו ואחרים.

השלב השלישי

השלב השלישי בפתיחת תיק של עוסק פטור הוא לפנות למשרדי ביטוח לאומי ולמלא שם את טופס 6101 – דין וחשבון רב שנתי. את הטופס הזה, כמו גם את הטפסים הקודמים שצוינו, תוכלו להוריד באתרי האינטרנט השונים ולמלא מראש או שתוכלו למלא אותם במקום.

להיעזר ברואה חשבון

את התהליך המלא של פתיחת תיק עוסק פטור תוכלו לבצע בעצמכם או שתוכלו להיעזר בשירותיו של רואה חשבון. גם אם תחליטו בסוף לעשות זאת בעזרת רואה חשבון, לא תוכלו להתחמק מאיסוף המסמכים האישיים הנדרשים וכמובן שתדרשו להחליט בעצמכם כיצד תרצו להפיק את הקבלות שלכם – באופן ממוחשב או ידני. הדבר נכון גם לגבי חשבונית עסקה. חשבונית עסקה, שאינה כמו חשבונית מס אותה רשאי להפיק רק עוסק מורשה, היא מסמך המהווה דרישת תשלום ללקוח. המסמך מהווה עדות לכך שבעל העסק והלקוח הסכימו על תנאי העסקה.