1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

חופשת לידה לעצמאית

איך תתכונני לחופשת לידה כעצמאית?

בעלת עסק זכאית לדמי חופשת לידה לעצמאית מה שמכונה, תשלום דמי לידה לעצמית. תשלום דמי הלידה נועד לפצות את היולדת על אובדן ההכנסה במהלך חופשת הלידה. על מנת לקבל את דמי הלידה לעצמאית על היולדת לעמוד בתנאים הנדרשים לכך. במאמר זה נעסוק בנושא של כיצד להתכונן לחופשת לידה, כיצד דמי הלידה מחושבים ומשולמים, מה עושה מי שעובדת כשכירה וכעצמאית במקביל ועוד.

מה חשוב שתדעי לפני שתצאי לחופשת לידה?

לפני שיוצאים לתקופה של חופשת לידה לעצמאית חשוב להתכונן אליו כראוי, על מנת שמחד העסק ימשיך לתפקד על אש קטנה ומאידך היולדות תתפנה לתקופה המופלאה אך המורכבת שלאחר הלידה. במיוחד כשמדובר על עוסק מורשה חשוב מאוד להכין את השטח מראש ולהעביר את המסר, הן ללקוחות והן עובדים במידה וישנם כאלה שהעסק לא הולך להעלם בתקופה זו.

עדכון מראש

יש לעשות עבודת הכנה ולעדכן את כל הנוגעים בדבר לגבי חופשת הלידה הצפויה והתכוניות מבחינת אופן ניהול העסק לתקופה זו. במידה ויש צורך להכניס מחליפה לתפקיד הניהולי שהיולדת מבצעת על כל המשמעויות הכלכליות הנלוות לכך, חשוב לעשות חפיפה מבעוד מועד ולהכיר את הגורם הניהולי לכל הלקוחות, הספקים, העובדים, הנהלת חשבונות וכדומה.

לפניך תקופה לא קלה

השארת עסק על אש קטנה לאורך חופשת לידה היא אתגר משמעותי. חשוב בהקשר זה להבדיל בין המשרד הפיזי והמשרד הדיגיטלי. כיום חלק גדול מהעבודה בתחומים רבים נעשה על ידי המחשב. חשוב להכין את המשרד הדיגיטלי ולפשט את הפעולות בו מבחינת, ניהול מיילים, מערכת מענה ללקוחות ולוודא שיש בו את כל הממשקים הנחוצים לך לניהול העסק אונליין.

זה ישתלם בסוף

על מנת שבטווח הארוך העסק ימשיך לצמוח ותצליחי לקבל זמן איכות במהלך חופשת הלידה, חשוב להכיר את הממשקים שנוח לך לעבוד איתם מרחוק לפני היציאה לחופשה ולהרגיל את הלקוחות והעובדים בשיטת העבודה החדשה. ייעול אופן ניהול החלק הטכני יכול לתרום גם להתפתחות העסקית לאחר החזרה לעבודה מלאה בעסק לאחר חופשת הלידה.

חשוב להיות מוכנה מראש ולנסות לדאוג ללקוחות מראש

לקוחות זקוקים לביטחון ולכן חשוב להגיש להם תוכנית מרוכזת ולפרט את האסטרטגיות הניהוליות השונות בהן עוסק פטור או מורשה ימשיך לפעול במהלך חופשת הלידה. חשוב להבהיר להם שהם לא עתידים להיפגע כתוצאה מהיציאה שלך לחופשה עכשיו. באופן פרקטי ניתן לדאוג ללקוחות באמצעות מחליפה בתוך העסק או להעביר לקוחות לקולגות לתקופת החופשה.

איך מחושבים דמי לידה לעצמאית?

דמי לידה לעצמאית שניתנים במהלך חופשת לידה לעצמאית מחושבים על פי ההכנסה הממוצעת של העצמאית בשלושת החודשים, שקדמו לראשון בחודש בו היא יצאה לחופשה, או על פי שלושת החודשים בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, הגבוה מבניהם.

מכיוון שההכנסה שמדווחת לצורך חופשת לידה ביטוח לאומי ב-3 החודשים האחרונים הינה משוערת, ישנם מצבים בהם בסוף שנת המס תקבלי החזר נוסף או שתצטרכי להחזיר חלק מדמי הלידה שקבילת עבור חופשת לידה לעצמאית לביטוח לאומי. סכום דמי הלידה נקבע בהתאם לשכר שלפיו שולמו דמי ביטוח ועד למקסימום של 1,521.5 ש"ח לכל יום.

חופשת לידה לעצמאית + שכירה

לעובדת עצמאית לה חלה ירידה בהכנסה השנתית בגלל ההיריון ישנה כאמור אפשרות לחשב את סכום הקצבה המגיעה על פי ההכנסה בשנת המס הקודמת . חופשת לידה לעצמאיות + שכירות למי שעבדו במקביל כשכירות ותפעלו עסק, הזכאות לדמי לידה היא עבור כל ההכנסות עד לתקרת הסכום ליום ובתנאי שהיא צברה תקופת אכשרה, הן כעובדת עצמאית והן כעובדת שכירה בנפרד.

מתי ואיך תקבלו את הכסף?

דמי הלידה עבור חופשת לידה ביטוח לאומי ישולמו במלואם בתשלום אחד במהלך חופשת הלידה. התשלום יועבר לחשבון הבנק שימסור בית היולדות למי שילדה בבית חולים מסודר. מי שבוחרת בלידה בבית, צריכה למלא טופס תביעה לתשלום דמי לידה ולהגיש אותו לסניף הביטוח הלאומי הסמוך לביתה. אפשר להגיש את התביעה בפקס, בדואר ובתיבת השירות של הסניף.

איך תשמרי על העסק גם בחופשת הלידה?

על מנת לשמור על העסק בתקופת חופשת הלידה חשוב להוריד הילוך ולא לנסות בעת חופשת לידה לעצמאית לקיים שגרת עבודה רגילה. הדבר עשוי לגרום לך לקרוס, הן מבחינה משפחתית והן מבחינה עסקית. התקופה של חופשת הלידה מאפשרת לך להתכנס פנימה ולהוריד הילוך בעבודה ומומלץ לנצל זאת.

חלקי את הלקוחות לכמה קולגות

כאמור ניתן לנסות לשמר את הלקוחות באמצעות הכנסת מחליפה או לחילופין להפנות את הלקוחות לקולגות לזמן מוגבל. חשוב שלא להעביר את כל הלקוחות לאותה הקולגה מכיוון שהדבר יכול לפגוע בך אם היא לא תעשה את עבודתה נאמנה, כמו גם במידה והלקוחות יהיו כה מרוצים שיסרבו לחזור אלייך.

במהלך הכנה לתקופת חופשת לידה לעצמאית + שכירה חשוב לעשות הפרד ומשול, הבהירי לכל לקוח שמדובר על תקופה קצרה, דאגי שיזכרו את יתרונותייך ולמה כדאי יהיה להם לשוב אלייך לאחר חופשת הלידה ושמרי על הלקוחות החשובים ביותר אצלך בעסק ככל שהדבר אפשרי.

יד על הדופק (גם של העסק)

על מנת לשמור על העסק בתקופת חופשת לידה לעצמאית חשוב להיות עם יד על הדופק של העסק גם במהלך החופשה. כפי שציינו, בתחומים רבים ניתן לעשות זאת דרך המחשב הביתי תוך שימוש בפלטפורמות מתאימות. על מנת שהעסק ימשיך לפעול כראוי, חשוב לא להתעסק עם פרויקטים עתידים נוספים ולהמשיך לשלוט במשימות וביעדים שהגדרת על מנת לשמור על הקיים.

שימור ותחזוקה

מבחינת התקנות הנוגעות לנושא של חופשת לידה לעצמאית במהלך תקופת הלידה וההורות ניתן לבצע פעולות לשימור ותחזוק של עוסק פטור או לחילופין עוסק מורשה בהיקף של עד 25% מהמשרה העצמאית מבלי לפגוע בזכאות לדמי לידה. בהתאם לתקנות של ביטוח לאומי לעצמאיות מותר לבצע מגוון פעולות "לתחזוקת העסק" מבלי שזה יפגע בזכותן לדמי לידה.

הדבר כולל העסקת עובד/ת מחליפה וביצוע מגוון פעולות שלא בתשלום לרבות לענות ללקוחות ולעשות סדר בפעילות העסקית.

מותר לך להיות בחופש – אולי יהיו לכך השלכות

כאשר מדובר על חופשת לידה לעצמאית + שכירה חשוב לזכור שזמן זה הוא לא רק פסק זמן עסקי אלא גם חיוני. חשוב לתת מקום למנוחה שלך ולזמן האיכות עם התינוק גם אם משמעות הדבר השקעה של זמן אנרגיה בעתיד להתנעה מחודשת של העסק. לא באמת ניתן להמשיך בכל הכוח בפעילות העסקית וחשוב לתת כעת את הדגש על זמן המנוחה ועל הקשר עם התינוק.

אז מה למדנו על חופשת לידה לעצמאית?

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בהרחבה בנושא חופשת לידה לעצמאיות. כפי שציינו, חשוב להתכונן כראוי לחופשת הלידה על מנת לשמר את הפעילות העסקית ויש לעשות זאת בתהליך סדור ומאורגן. במהלך חופשת הלידה, עצמאיות רשאיות להמשיך להפעיל את העסק באופן שמשמר את הקיים ובהיקף עבודה של כרבע מהרגיל בלי לפגוע בזכאות מהביטוח הלאומי.

במידה ואת עצמאית ולקראת או במהלך חופשת לידה זה הזמן להכיר את כל היתרונות של מערכת invoice4u לעסקים קטנים כגדולים. ולייעל את הצד הדיגיטלי בעסק. ניתן להוציא באמצעות המערכת דו"ח הכנסות לרואה החשבון, ליצור דפי מכירה אונליין הכוללים אינטגרציה לאתרי מסחר אלקטרוני, לעצב מסמכים בהתאמה אישית ולהחתים מסמכים וחשבוניות אונליין.