1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

בין כל החשבוניות, הכירו את מס החברות

בישראל קיימת צורה אחת של התאגדות כחברה – ׳חברה בערבון מוגבל׳. חברה כזו חייבת בתשלום מס יחסי הנקרא ׳מס חברות׳. האם בישראל מס החברות גבוה בהשוואה למדינות אחרות, או להיפך? הבה נבדוק.

מי נדרש לשלם מס חברות?

כיוון שמס החברות הוא למעשה מס הכנסה שמשלמת חברה בע״מ, הוא משולם מדי חודש באמצעות מקדמות מס הכנסה. בסוף השנה, לאחר חישוב מדויק של ההכנסות בפועל, נקבע אם החברה שילמה יותר או פחות מהנדרש בחוק, ואז יקרה אחד מהשניים: 

  • החברה תקבל החזר עבור התשלום הנוסף ששילמה.
  • החברה תידרש להוסיף את הסכום החסר.

מי שנדרש לשלם מס חברות אלה חברות בע״מ, גדולות או קטנות, המשלמות מס הכנסה המחושב כאחוז יחסי מההכנסה של החברה. שימו לב שאמנם מדובר על מס הכנסה, אבל ׳מס חברות׳ מוטל על רווחי החברה ולא על ההכנסות שלה. המשמעות היא שאם בשנה מסוימת החברה לא הרוויחה ולו פרוטה שחוקה אחת, באותה שנה היא גם לא תידרש לשלם מס.

ומה עם מס ההכנסה שאמור לשלם בעל החברה?

אם מס החברות מוטל על החברה, מהו הדין לגבי הבעלים של החברה? ובכן: 

  • במקרה שבו המס לא משולם על ידי החברה, בעל החברה הוא הגורם החייב לשלם מס זה לרשויות המס.
  • במקרה שהבעלים הוא שכיר בחברה שלו, הוא יחויב בתשלום מס הכנסה לפי מדרגות המס כמו כל שכיר אחר בישראל. חוץ מזה, משכורת הבעלים של החברה מחושבת כהוצאה של חברה בע״מ. המשמעות היא שמס החברות במקרה זה יהיה קטן יותר. 

מהו גובה המס בארץ לעומת העולם? 

בשנת 2018 נקבע כי מס החברות בישראל יהיה בשיעור של 23% מרווחי החברה. חשוב להבין כי מצד אחד הורדת שיעורי מס החברות תכניס פחות כסף למדינה, אבל מצד שני הפחתה כזו עשויה לשפר את המוטיבציה של היזמים השונים להקים חברות חדשות, לייצר יותר מקומות עבודה ובכך להצמיח ולפתח את הכלכלה המקומית.

בעולם הגדול, מדינות רבות המעוניינות לעודד את החברות הבינלאומית לפתח פעילות עסקית בשטחן, משוות בין שעורי מס החברות שמטילות המדינות השונות, ונוטות להפחית את המס הנהוג במדינתן כדי למשוך יותר משקיעים זרים אל המדינה.

דוגמה למס חברות במדינות אחרות:

  • בארצות הברית יש לכול מדינה תנאים משלה הנוגעים לדיני המסים, לשיעורי המס ולחישוב שלו. ויש הבדל בין תשלום המס למדינה עצמה לבין תשלום המס הפדראלי. בכול אופן, ב-2017 בוצעה בארצות הברית רפורמת מס חדשה. היום, מס החברות הפדראלי עומד על 21%, במקום 35% בשנים הקודמות.

ברומניה – המס חל רק על חברה שמחזור ההכנסות שלה הוא עד 1 מיליון יורו בשנה.

בפולין – שיעור מס החברות עומד על 19% והוא אף נמוך יותר כשמדובר על חברות קטנות.

הנתונים מלמדים כי בעולם, כמו גם בישראל, חלה מגמה של הפחתת מס החברות כדי לעודד השקעות זרות וצמיחה.