1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

מה זה BIN ואיך זה קשור לעסקים?

המשמעות של BIN

רוצים לדעת מה זה BIN? מהו BIN בהקשר לעסקים ולפעולת סליקת אשראי? ובכן, BIN  הוא קוד ייעודי המשמש כמספר מזהה של הבנק או של גוף פיננסי אחר מנפיק כרטיסי אשראי. מספר BIN מתייחס ל-4 או ל-6 הספרות הראשונות של מספר כרטיס האשראי, מהצד השמאלי של המספר הייחודי. כך לדוגמה, המספר המשויך לכרטיסי האשראי של VISA מתחילים בספרה 4. כמו כן, מספר ה-BIN יכול לסייע לבעלי העסקים מאחר והמספר הייחודי מספר עבורם מידע חשוב על הגוף הפיננסי שהנפיק את כרטיס האשראי ובכך ניתן לשפר את האבטחה ולייעל את השיווק של בית העסק.

 

BIN – הגדרה

רבים שואלים מה זה BIN לכן במדריך זה המומחים של UCAN2 מספקים הגדרה כללית של הקוד הייחודי ומפרטים על המשמעות שלו וכיצד הוא קשור לעסקים ולפעולת סליקת אשראי. באופן כללי ההגדרה של BIN  היא: צורת מספור ייחודית שפותחה על ידי ארגון ה-ISO בהתאמה לתקן 7812-1, כאשר שיטת המספור הייעודית מיועדת לתחום התשלומים בכרטיסי אשראי והמספר הייחודי מאפשר זיהוי של המוסד או הגוף הפיננסי שהנפיק את כרטיס האשראי, לרבות זיהוי בנקים המנפיקים כרטיסי אשראי בנקאיים.

ההגדרה הקצרה למי ששואל מה זה BIN היא מספר מזהה של הגוף הפיננסי שהנפיק את כרטיס האשראי (או כרטיס חיוב אחר). כפי שציינו בתחילת המדריך, מספר BIN יכול להיות בין 4 ל-6 ספרות, וזאת בהתאם להקצאה שניתנה לבנק או לגוף הפיננסי. בחודש אפריל 2022 הוחלט בארגון התקינה ISO לבצע מעבר מקוד BIN סטנדרטי באורך 6 ספרות לקוד BIN חדש באורך של 8 ספרות. בנק ישראל קבע שמספרי ה-BIN שישתחררו בעקבות השינוי לא יוקצו מחדש לתקופה של שנה או יותר וזאת כדי למנוע התנגשויות במספרי המזהים.

חשוב לזכור כי לכל בנק הרשאי על פי החוק בישראל להנפיק כרטיסי אשראי ללקוחות יש קוד (מספר) BIN ייחודי משלו. שיטת המספור של קוד BIN קיימת בכל העולם ונכונה לכל סוגי כרטיסי האשראי שהונפקו על פי סטנדרטים בינלאומיים של אמצעי התשלום המקובלים. לכן, ניתן למצוא קוד BIN בכל כרטיסי האשראי, בכרטיסי החיוב השונים, בכרטיסי דביט או פריפייד וגם בכרטיסי הטבות ומתנות, ובכל כרטיס המשתייך לארנק דיגיטלי.

 

איך ה-BIN קשור לסליקה בעסק?

בעת סליקת כרטיס האשראי של הלקוח, בין אם בעסק עצמו ובין אם באתר המכירות באינטרנט, בעל העסק יכול ללמוד לא מעט על הלקוח הודות למספק ה-BIN. הספרות הראשונות מספקות מידע חשוב כל הבנק ממנו יתקבל התשלום (למשל שם הבנק, כתובת וטלפון), ובנוסף אפשר לדעת מי הגוף הפיננסי שהנפיק את הכרטיס, איזה סוג ורמה של כרטיס יש ללקוח ובאיזה מדינה הונפקה הכרטיס.

 

איך נוצרה צורת המספור?

כאשר שואלים מנה זה BIN למעשה מגלים כי ארגון ה-ISO החליט על שיטת המספור הייחודית לצורך זיהוי הגופים הפיננסיים האחראים על הנפקת כרטיס אשראי וחיוב מסוגים שונים. הקוד הייעודי מאפשר לזהות את סוג הגוף הפיננסי והקטגוריה של הכרטיס, למשל כרטיס אשראי של ויזה ומסטרקארד כלולים בקטגוריית הבנקאות וכרטיסי התשלום.

 

האם יכולים להיות מספרים כפולים?

לכל בנק וגוף פיננסי המנפיק כרטיסים יש ספרות BIN, כלומר קוד ייחודי משלו, אחד או יותר. בכרטיסי האשראי יש בדרך כלל 16 ספרות, חוץ מהכרטיס של דיינר שבו יש 15 ספרות, והספרות הראשונות מצד שמאל הן קוד ה-BIN, ושאר הספרות בכרטיס מציינות את מספר החשבון של הלקוח בבנק, ויש ספרת ביקורת אחרונה.

בגלל שיטת המספור יש לגוף הפיננסי מרחב של מיליארדי מספרים להנפקת כרטיס אשראי ובפועל אין מספרים כפולים.

 

הכירו את המבנה החדש (ישן)

לאחרונה, הוחלט לעבור לשיטת ספרות BIN של 8 מספרים במקום 4 או 6, לכן הגופים הפיננסים יקבלו מרחב קטן יותר להנפקת כרטיסי האשראי שלהם, והמטרה היא לשפר את הקצאת הכרטיסים ובמקביל להגדיל את כמות המספרים שניתן להנפיק.