1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

הוצאה מוכרת עוסק פטור

מאת: יורם שיפר

הוצאה המוכרת על ידי רשות המיסים היא הוצאה המשמשת לייצור הכנסות בעסק. הפחתת ההוצאות המוכרות מהכנסות העסק מקטינה את הרווח הנקי של בעל העסק ואת חבות המס.

אילו הוצאות מוכרות לעוסק פטור? אילו סוגי הוצאות מוכרות קיימים? התשובות בכתבה הבאה.

מה היא הוצאה מוכרת?

על פי סעיף 17 לפקודת מס הכנסה, ההגדרה של הוצאה מוכרת היא הוצאה ההכרחית עבור ייצור הכנסות בעסק. בעל העסק נדרש לשלם מס על ההכנסה החייבת, המחושבת על ידי הפחתת סך ההוצאות המוכרות מההכנסות. ככל שהרווח הנקי של בעל העסק גדל כך עליו לשלם יותר מס וכדי להקטין את חבות המס יש לדווח לרשות המיסים על הוצאות מוכרות.

עוסק פטור מחויב להגיש לרשות המיסים דו"ח שנתי המפרט את הכנסות והוצאות העסק  עד ה-30 באפריל בשנה העוקבת לשנת המס. לדו"ח זה יש לצרף מסמכים כגון: הפקדה לקופת גמל, אישור מגורים ביישוב המוכר להטבות מס, קבלות מקוריות מתרומות המוכרות לפי סעיף 46 ועוד.

עוסק פטור רשאי לנכות את מלוא ההוצאה המוכרת כולל מע"מ, בעוד שעוסק מורשה רשאי לנכות את ההוצאה ללא המע"מ אותו הוא מקזז בדו"ח התקופתי שהוא מגיש לרשות המיסים.

סוגי הוצאות העסק

הוצאות מוכרות נקבעות לפי סוג העסק ונחלקות להוצאות מוכרות, מעורבות, מוכרות באופן חלקי והוצאות הוניות.

הוצאות מוכרות – עוסק פטור זכאי לכיסוי מלא של ההוצאות שוטפות הנדרשות לייצור הכנסות בעסק כגון: רכישת ציוד משרדי, סחורות וחומרי גלם, שירותי אינטרנט, ייעוץ מקצועי, הנהלת חשבונות, משלוחים, השתלמויות מקצועיות, פרסום, קרן השתלמות, משכורות לעובדים ועוד.

הוצאות מוכרות באופן חלקי – הוצאות על רכב, טלפון נייד, אש"ל, טיסות לחו"ל במסגרת העבודה, ביגוד לעסק ועוד, מוכרות עד לתקרה מסוימת.

הוצאות מעורבות – הוצאות המשמשות לצורך פרטי ועסקי כגון: טלפון נייד שנועד לשיחות עבודה ולשיחות פרטיות, הוצאות עבור מים, חשמל וארנונה לעצמאים העובדים מהבית המחושבות לפי השטח בדירה המוקצה לעסק, הוצאות רכב המשמש לנסיעות לפגישות וכנסים וכן לנסיעות פרטיות,  ביגוד ועוד. הוצאות מעורבות מוכרות באופן יחסי להוצאה העסקית. כדי לקבל הכרה של רשות המיסים בהוצאות העסק, חובה להפריד בין השימוש העסקי והפרטי. שימוש פרטי אינו מוכר לצרכי מס משום שהוא לא נועד לייצור הכנסה בעסק. חשוב לדעת כי רישום הוצאה פרטית כהוצאה עסקית מהווה עבירה פלילית.

הוצאות הוניות (קבועות) – פתיחת עסק מלווה בהוצאות על רכוש קבוע כגון: מחשבים, רכב, ריהוט, הוצאות על שיפוץ משרד ועוד. הוצאות קבועות המוכרות כפחת (החזר על אובדן הערך), נפרסות על פני כמה שנים ומחושבות לפי אחוז מסוים בכל שנה.

ניהול אופטימלי של ההוצאות בעסק

לאחר פתיחת עסק מקוון ניתן לנהל את ההוצאות בקלות, באמצעות מערכת דיגיטלית מתקדמת ונוחה לשימוש. המערכת המאפשרת לעקוב אחר הוצאות העסק, לסווג את ההוצאות בצורה מדויקת, להנפיק דו"חות של הכנסות והוצאות, לנהל את ספקי השירותים והמוצרים ועוד.

מנהלים את ההוצאות בקלות עם חברת INVOICE4U

חברת INVOICE4U אשר הוקמה לפני 20 שנה על ידי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות', מגדולי המשרדים לראיית חשבון בישראל, מציעה לעסקים פטורים ומורשים מגוון שירותים ממוחשבים מתקדמים המותאמים באופן מדויק לצרכי העסק כולל: ניהול הוצאות והכנסות, סליקת אשראי באינטרנט, הנפקת חשבוניות דיגיטליות, מערכת דיוור ועוד. אנו מספקים ללקוחותינו תמיכה טכנית מקצועית, הדרכות חינמיות ושירות לקוחות זמין.

לקביעת פגישת ייעוץ ולמידע נוסף לגבי מגוון השירותים שלנו אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר

 

 

יורם שיפר

יורם שיפר – רואה חשבון ואחד מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות'.
יזם בתחום האינטרנט. בין היתר פיתח מערכת להנהלת חשבונות דיגיטלית
ומערכות נוספות שנועדו לסייע לבעלי עסקים להמריא גבוה.