1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

הפקדות סוף שנה לעצמאים

כל הפרטים החשובים במקום אחד

בשנת 2017 אושר חוק פנסיה חובה לעצמאים, החוק החדש מחייב את כלל העצמאים להפריש כספים לביטוח הפנסיוני ולחסוך לגיל הפרישה מהעבודה. לקראת סוף השנה העצמאים נדרשים  להפקיד סכום מינימלי המחושב באופן יחסי להכנסתם החודשית, אך מומלץ להפקיד סכומים גבוהים יותר כדי להבטיח את העתיד וחשוב לזכור כי המדינה מעניקה הטבות מס משתלמות כדי לעודד את העצמאים לחסוך לפנסיה. 

מהן הפקדות סוף שנה לעצמאים? אילו הטבות מס מקבלים מהמדינה? מהן האפשרויות לחיסכון פנסיוני לעצמאים? איך מממשים את הטבות שהמדינה מציעה? האם גם עוסק פטור חייב להפריש כספים לפנסיה? המומחים של Invoice4u הכינו מדריך בנושא הפקדות סוף שנה לעצמאים.

 

מהן הפקדות סוף שנה לעצמאים?

בעוד שכירים זוכים להפרשות לביטוח הפנסיוני על ידי המעסיק, העצמאים חייבים לדאוג לעצמם. במשך שנים רבות עצמאים לא הפקידו כספים לקרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות, לכן הם הגיעו לגיל הפרישה ללא ביטחון פיננסי ורבים מהעצמאים נאלצו להתמודד עם קשיים כלכליים בגיל הפנסיה, ובנוסף רבים נאלצו להמשיך לעבוד גם אחרי גיל הפרישה על מנת להתקיים בכבוד. כדי להבטיח הכנסה מספקת גם בגיל הפרישה – המדינה חוקקה את חוק פנסיה חובה לעצמאים, והחל משנת 2017 כל עצמאי, כולל עוסק פטור או עוסק מורשה, חייב להפקיד כסף בביטוח הפנסיוני.

עצמאים יכולים להפקיד כספים לביטוח הפנסיוני מדי חודש, כפי ששכירים מבצעים, אך בגלל התנודתיות בפעילות העסקית ובהכנסות, המדינה מאפשרת לבצע הפקדות סוף שנה לעצמאים, כלומר הפקדה חד פעמית לקראת סוף השנה.

כדאי לדעת כי החוק החדש קובע את הכללים לשיעור החיסכון החודשי שעל העצמאי להפקיד לביטוח הפנסיוני. העצמאי יכול להפקיד כספים לביטוח הפנסיוני בהתאם להחלטתו ובאפשרותו להפריש כספים לקרן פנסיה, קופת גמל או קרן השתלמות.

הסכום המינימלי להפקדה לביטוח הפנסיוני מחושב על פי השכר הממוצע במשק (נכון לשנת 2023 הסכום הוא 142,440 ש"ח) ויש שתי מדרגות:

מדרגה ראשונה – עבור ההכנסה שעד מחצית השכר הממוצע במשק יש להפקיד לחיסכון הפנסיוני 4.45% מההכנסה של העצמאי מדי חודש.

מדרגה שנייה – עבור ההכנסה שמעל מחצית השכר הממוצע במשק ועד 142,440 ₪, כלומר בין 5,935 ₪ ועד 11,870 ₪, יש להפקיד 12.55% מההכנסה של העצמאי.

עבור החלק מההכנסה שמעל 142,440 ₪ (בשנה) העצמאי אינו חייב להפקיד כסף לביטוח הפנסיוני, יחד עם זאת הוא רשאי להגדיל את הפרשותיו על מנת להגדיל את החיסכון הפנסיוני וליהנות מהטבות המס המשתלמות שהמדינה מעניקה לחוסכים.

 

האם זה חובה?

בהחלט כן. בשנת 2017 הכנסת אישרה את חוק פנסיה חובה לעצמאים והחל מרגע זה כל עצמאי, כולל עוסק מורשה או פטור, חייב להפקיד כסף לביטוח הפנסיוני. עצמאי שאינו מפקיד כספים לביטוח הפנסיוני צפוי לקבל קנס בגובה 500 ₪ בגין כל שנה שבה הוא לא הפריש כספים.

כדי לברר כמה צריך להפקיד לביטוח הפנסיוני מומלץ לעצמאים לפנות ליועץ מס או לרואה החשבון שלהם. מומלץ לכל עצמאי להקפיד על הפקדות סוף שנה כדי להבטיח הכנסה מספקת בגיל הפרישה ועל מנת לנצל את הטבות המס מטעם המדינה. רבים רואים בחובת הפקדות סוף שנה לעצמאים כנטל או כעונש, אך הביטוח הפנסיוני נועד להבטיח את איכות החיים של העצמאים בהגיעם לגיל הפרישה מעבודה.

 

דוגמאות לגובה ההפקדה לעצמאי נכון לשנת 2023

הכנסה חודשית עד מחצית השכר 4.45% ממחצית השכר ועד השכר הממוצע 12.55% סכום הפקדה חודשית
11,870 264.1 744.84 1,008.94
8,000 264.1 259.15 523.25

 

מהן הטבות המס לעצמאיים על הפקדות סוף שנה?

עצמאים יכולים ליהנות משתי הטבות מס ייחודיות ומשתלמות בגין ההפקדה לביטוח הפנסיוני:

הטבה בניכוי (הוצאה מוכרת) – הפקדה לביטוח הפנסיוני מוכרת במס הכנסה כהוצאה מוכרת, לכן העצמאי יכול להקטין את ההכנסה החייבת במס, וכך הוא מקטין גם את הפרשתיו לביטוח לאומי. שווי ההטבה בניכוי תלוי בשיעור המס השולי שחל על העצמאי.

הטבה בזיכוי (החזר מס) – המדינה מעודדת את העצמאים להפקיד לפנסיה לכן היא מחזירה כסף על עצם ההפקדה לביטוח הפנסיוני, ובפועל מס הכנסה מקטין את הסכום לתשלום בשיעור של 35% מסכום ההפקדה לביטוח הפנסיוני, עבור הפקדות עד 5% מההכנסה ולא יותר מהסכום המקסימלי.

 

אילו אפשרויות פתוחות בפנינו?

עצמאים רגילים לדאוג לעצמם אך עליהם לחשוב כמה צעדים קדימה ולתכנן את עתידם הפיננסי לאחר הפרישה מהעבודה, וכך הם יכולים לקצור פירות מעבודתם הקשה לאורך השנים. כדי להבטיח את העתיד הפיננסי הכנסת חוקקה את החוק המחייב להפקיד כספים לחיסכון פנסיוני גם לעצמאים, והחוק מחייב כל עצמאי מעל גיל 21 ועד גיל 60, כל עוד העסק פועל יותר מחצי שנה, להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני.

העצמאים יכולים לבחור היכן הם מעוניינים לחסוך לגיל הפרישה מהעבודה (פנסיה) ובפועל יש להם שלוש אפשרויות:

קרן פנסיהעצמאי יכול להפקיד לקרן פנסיה בהתאם לבחירתו החופשית, הקרן משמשת כחיסכון לגיל הפרישה ובנוסף היא כוללת כיסוי למקרה נכות וכיסוי חשוב למשפחתו של העצמאי במקרה מוות. למעשה, קרן פנסיה מהווה חיסכון לטווח ארוך, וכאשר העצמאי מגיע לגיל הפרישה הוא מקבל קצבת פנסיה חודשית. יש מגוון קרנות פנסיה המתאימות לעצמאים וכדאי להיעזר במומחים.

קופת גמל – קופת גמל היא מכשיר חיסכון פופולרי, זו תוכנית חיסכון לטווח ארוך המאפשרת לעצמאים (גם לשכירים) לחסוך לפנסיה וליהנות מהטבות מס משתלמות על ההפקדות והרווחים, על פי חוק. יש מגוון קופות גמל להשקעה לכן העצמאי יכול לבחור מסלול גמיש ברמות סיכון שונות, בהתאם לבחירתו, ובנוסף יש אפשרות לקחת הלוואה כנגד קופת גמל וליהנות מתנאים נוחים ומריבית אטרקטיבית במיוחד.

קרן השתלמות – המדינה מעודדת את העצמאים להפקיד כספים בקרנות השתלמות, לכן היא מציעה הטבות מס משתלמות במיוחד שכדאי לנצל אותן. כאשר מתכננים לבצע הפקדות סוף שנה לעצמאים בהחלט כדאי להפקיד כספים גם לקרן השתלמות וחשוב לדעת כי מדובר בחיסכון לטווח בינוני, כאשר גולת הכותרת היא האפשרות למשוך כספים תוך 6 שנים בלבד, אך אפשר להמשיך להפקיד לקרן ההשתלמות כדי ליהנות מחיסכון אטרקטיבי מעבר לזמן המוקצה וכך הכסף נשאר נזיל, אשר למשוך אותו בקלות ובאופן מיידי והוא ממשיך לצבור תשואה.

 

איך בדרך כל מחושבות ההטבות?

חשוב להבין כיצד מחשבים את הטבות המס על החיסכון הפנסיוני באפיקי החיסכון השונים. המדינה מעניקה שתי הטבות מס בגין הפקדות סוף שנה לעצמאים, הטבה אחת ניתנת בשלב ההפקדה לביטוח הפנסיוני וההטבה השנייה ניתנת בשלב משיכת הכסף מהחיסכון הפנסיוני.

בשלב ההקפדה (הפקדות סוף שנה או הפקדה חודשית) העצמאים זוכים להטבת מס של עד 16.5% מההכנסה השנתית החייבת במס. לכן, העצמאי יכול לקבל, בהתאם לתקרות מס הכנסה נכון לשנת 2023, הטבת מס עבור הפקדה מקסימלית בגובה 37,244 ש"ח לשנה. ההטבה על ההפקדה ניתנת בשני חלקים – כאשר הפקדה בשיעור של עד 11% מההכנסה השנתית נחשבת כהוצאה מוכרת במס הכנסה, לכן הפקדות סוף שנה לעצמאים מפחיתות את ההכנסה החייבת במס, או במילים אחרות ניכוי מס. בנוסף לזאת, עצמאי שמפקיד שיעור נוסף בגובה עד 5.5% מההכנסה השנתית זכאי להטבת זיכוי מס שמפחית את סכום המס שעליו לשלם בסופו של דבר.

למידע נוסף ולייעוץ מקצועי בנושא הפקדות סוף שנה לעצמאים – צרו קשר עם המומחים של Invoice4U באמצעות הטלפון, המייל או השאירו פרטים ליצירת קשר כאן באתר!