1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

עוסק מורשה

מה הופך אותו לכזה ואיך עושים את המעבר בצורה נכונה.

מאת: יורם שיפר

עוסק מורשה הוא כל אדם המעוניין להיות עצמאי ונרשם כחוק ברשויות המס השונות. הרישום ברשות המיסים כעוסק מורשה מתאים לעצמאים שמחזור העסקאות השנתי שלו עולה על 99,893 ₪ (נכון לשנת 2021) או לעצמאי העוסק באחד מן המקצועות המפורטים בתקנות שלא מאפשרים לו להתאגד בתור עוסק פטור.

עוסק מורשה נדרש על פי תקנות המס לגבות מלקוחותיו מע"מ עבור כל עסקה, ולאחר גביית המע"מ מהלקוח הוא חייב להעביר את סכום הגבייה לרשות המיסים, לכן הוא משמש כמעין צינור להעברת המע"מ מהלקוח לרשויות המס. בנוסף, בשונה מצורת ההתאגדות הסטנדרטית (פטור), העוסק המורשה רשאי לקזז את מס התשומות, כלומר את המע"מ, שהוא שילם עבור רכישות והוצאות שוטפות ומגוונות של העסק שלו. לעוסק המורשה יש חובות וזכויות, בין היתר עליו להגיש דיווחים חודשיים או דו חודשיים לרשויות המס, לדווח לביטוח לאומי ואם הוא מעסיק עובדים עליו לדאוג לביטוח פנסיוני עבורם.

מאיזה סכום מוגדר עוסק כמורשה והאם יש תקרת הכנסות?

החוק בישראל ורשויות המס מכירים בשלושה סוגי התאגדויות עסקיות לצורך ניהול וביצוע עסקים – פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ. אדם המעוניין להיות עצמאי יכול להתחיל כפטור אך אם הוא עובר את תקרת הכנסות שנקבעה בתקנות המס עליו להפוך לעוסק מורשה.

לעוסק המורשה אין תקרת הכנסות הקבועה בתקנות, יחד עם זאת במקרים רבים כדאי לו לשקול לעבור לשלב הבא, כלומר להקים חברה בע"מ, בדרך כלל אם הוא מגיע לרווחים חודשיים מעל כ-25,000 ₪, מאחר וכך הוא יוכל לחסוך בתשלומי המס ויש יתרונות נוספים למעבר לחברה בע"מ.

דגשים למעבר נכון מעוסק פטור לעוסק מורשה

עצמאי שפתח תיק כפטור ברשויות המס (מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי) המעוניין לעבור לצורת התאגדות של עוסק מורשה חייב לעדכן על כך את רשות המיסים ועליו להגיע ללשכת מע"מ, ויש למלא טופס במקום, אפשר גם בצורה מקוונת ועדיף בעזרת רואה חשבון מוסמך ומייצג, כדי לשנות את הסיווג ולהפוך לעוסק מורשה.

אם העצמאי במעמד של פטור צופה שההכנסה השנתית שלו תעלה ותהיה מעל התקרה של 99,893 ₪ (נכון ל-2021), כדאי לו לעבור ממעמד של עוסק פטור למורשה אך עליו לזכור כי הוא לא יוכל לעשות צעד חזרה ולהירשם מחדש כעוסק פטור במשך שנתיים לפחות, ולמעשה הוא יוכל לעשות זאת רק אם הוא מסוגל להוכיח כי בשנתיים האחרונות הוא לא עבר את תקרת ההכנסות שנקבעה למעמד של עוסק פטור.

אם הוא עובר את תקרת ההכנסות ולא שינה את סיווגו, המעמד שלו ישתנה אוטומטית ברשות המיסים והוא ייאלץ לשלם מס, אך יש לזכור כי הוא לא גבה מע"מ מהלקוחות ולכן גם לא היה יכול לקזז מע"מ תשומות ולמעשה הוא עשוי להפסיד לא מעט כסף. לכן, חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולבדוק האם מתקרבים לתקרת ההכנסות המחייבת מעבר לסיווג של עוסק מורשה. זו אחת הסיבות מדוע מומלץ להעסיק רואה חשבון ולמה כדאי להשתמש במערכת מתקדמת להפקת חשבוניות וקבלות דיגיטליות הכוללת כלי ניהול ודוחות.

אגב, גם אם עדיין לא מגיעים לתקרת ההכנסות המחייבת מעבר לעוסק מורשה, חשוב לזכור כי לפטור אין אפשרות לקזז מע"מ בגין רכישת ציוד ומכונות לעסק שלו, ובגין הוצאותיו השוטפות, לכן הוא משקיע סכומי כסף רבים בהקמת העסק ובקידומו, ללא אפשרות לנצל את החזרי המע"מ ולהפחית את חבות המס.

רוב העצמאים ממתינים עד להגשת הדו"ח השנתי כדי לבדוק האם הם עברו את התקרה וכדי לאפיין את מצב וביצועי העסק. הגישה הנכונה והאחראית היא לעקוב כל הזמן אחר התזרים ומצב ההכנסות, לקבל ייעוץ מקצועי וליווי צמוד של רואה חשבון ולהסתייע בתכונות מתקדמות המאפשרות ניטור ומעקב נוח על סמך נתוני אמת, לדוגמה באמצעות התוכנה של Invoice4U. יש לציין כי מעבר לתוכנה המובילה להפקת חשבוניות דיגיטליות החברה מציעה שירותי ראיית חשבון והנהלת חשבונות ומגוון כלים מתקדמים נוספים לשיפור ביצועי העסק ולגידול במכירות כמו מערכת CRM, סליקה, דיוור ישיר ועוד.

 

יורם שיפר

יורם שיפר – רואה חשבון ואחד מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות'.
יזם בתחום האינטרנט. בין היתר פיתח מערכת להנהלת חשבונות דיגיטלית
ומערכות נוספות שנועדי לסייע לבעלי עסקים להמריא גבוה.