מה החשיבות בתוכנה לחתימה דיגיטלית

חוק חתימה אלקטרונית, התשס"א-2001, מגדיר את המושג "חתימה" בעולם הדיגיטלי בו אנו חיים כיום, החוק נועד להסדיר את התוצאות המשפטיות של השימוש בחתימה האלקטרונית. חשוב לציין כי החוק כולל הבהרות לגבי השימוש באמצעים אלקטרוניים ליצירת מסמכים בעלי תוקף משפטי, לכן החוק כולל דרישות סף לחתימה מאובטחת ומאושרת ובנוסף החוק קובע את ההוראות לגבי קבילותה של החתימה הדיגיטלית.
סעיף 1 לחוק מגדיר מהי חתימה מאובטחת, החוק קובע כי חתימה אלקטרונית שמתקיימים בה כל התנאים הבאים מהווה חתימה מאובטחת:

חתימה ייחודית לבעל אמצעי החתימה.

החתימה הדיגיטלית מאפשרת זיהוי לכאורה של בעל אמצעי החתימה.
החתימה הופקה באמצעים שונים של חתימה אלקטרונית הניתנים לשליטתם הבלעדית של בעלי אמצעי החתימה.
החתימה מאפשרת לזהות שינויים שבוצעו במסר האלקטרוני אחרי הטבעת החתימה במסמך.

דרכי השימוש בחתימה דיגיטלית

בתקנה 7, סעיף 1, לתקנות החומרה והתוכנה נקבעו שלושה תנאים עיקריים שרק בהתקיימם החתימה הדיגיטלית תוכר כחתימה מאובטחת. התנאי הראשון הוא מאפייני האלגוריתם ואורך המפתחות המשמשים לחתימה האלקטרונית, התנאי השני הוא אופן ההגנה על אמצעי החתימה והתנאי השלישי מגדיר את ההגנה הנדרשת על הגישה והשימוש במפתח הפרטי.
כדי להבטיח שהחתימה הדיגיטלית אותנטית, נדרש מנגנון ייעודי המאפשר לשייך את החתימה לבעליה באמצעות מנגנון מאובטח, לכן הוחלט על הנפקת התעודה הדיגיטלית על ידי גורם שלישי הנקרא רשות מאשרת. הרשות המאשרת מוכרת כגוף אמין שניתן לסמוך עליו.

חתימה לצורך אימות וזיהוי

לחתימה דיגיטלית ישנם שימושים רבים ומגוונים בתחום אבטחת מידע, לרוב החתימה מיושמת באמצעות שיטת ההצפה הא-סימטרית, וכך רק מי שמחזיק במפתח פרטי מתאים יכול לקבל לחתום דיגיטלית על מסמך מסוים. חתימה דיגיטלית מהווה מסמך חשוב ואותנטי לזיהוי ולאימות מקור מסמך דיגיטלי, כמו כן החתימה משמשת כאמצעי להבטחת שלמות המסמך הדיגיטלי ומונעת התכחשות מהמסמך.
כדי להשתמש בחתימה הדיגיטלית יש לרכוש תוכנה ייעודית המספקת פתרון מקצועי, יעיל ואמין. התוכנה הייעודית מחליפה את שיטת החתימה בכתב יד, נתן לצרף את החתימה האלקטרונית על מגוון רחב של מסמכים וסוגי קבצים, בין השאר אפשר לצרף את החתימה למסמכי וורד, אקסל, מסמכים שנערכו ב-PDF ועוד. בעלי עסקים משתמשים בתוכנה לחתימה הדיגיטלית עבור חשבוניות, קבלות, הצעות מחיר ללקוחות, הצעות רכש, הוראות תשלום לבנקים, שרטוטים מקצועיים, מכרזים, חוזים ועוד.
באמצעות התוכנה חוסכים הרבה זמן, מטמיעים תהליכי אוטומציה בארגון, משפרים את אבטחת המידע, מייעלים את העבודה ומשפרים את השירות ללקוחות העסק. בעת בחירת הפתרון הרצוי כדאי להתמקד בחתימה אלקטרונית המשולבת בתוכנת חיתום, כל עוד התוכנה מותאמת לחוק חתימה אלקטרונית ולדרישות שנקבעו בתקנות.
החשיבות של התוכנה:
הוספת חתימה אלקטרונית אישית על כל סוגי המסמכים.
שיפור משמעותי באבטחת המידע בארגון.
אפשרות להוסיף הערות למסמך.
פתרון ירוק וידידותי לסביבה.
חיסכון בזמן ובעלויות.
מניעת טעויות אנוש.
בקרה ושליטה ברמה גבוהה יותר.
פתרון מותאם אישית.