1-700-70-10-88 התחברות חודשיים חינם מ-ע-כ-ש-י-ו

מהי חשבונית מס שריון?

מאת: יורם שיפר

מהי חשבונית מס שריון? מי יכול להפיק חשבונית מס שריון ולמה בדיוק היא משמשת? האם החשבונית קבילה למע"מ תשומות? הכנו עבורכם כתבה בנושא חשבונית מס שריון, את החשבונית ניתן להפיק גם באמצעות תוכנות מתקדמות להפקת חשבוניות מס וקבלות באינטרנט, אך אנו ממליצים להיעזר גם ברואה החשבון שלכם כדי להבין את משמעות המיסוי של החשבונית הייחודית, האם אתם צריכים לדווח עליה על פי התקנות ומתי עליכם להפיק חשבונית מס.
כבעלי עסק לבטח אתם מכירים חשבוניות רגילות אותן כולם מפיקים לצורך תיעוד עסקה מסוימת בין העסק ללקוח. באופן כללי חשבונית מס כוללת פרטים של העסקה המתבצעת בין קונה לבין מוכר או בין ספק שירות למקבל השירות. החשבונית מהווה מעין דרישת תשלום מהלקוח לכן היא מפרטת את הכמות והמחיר עליהם הסכימו שני הצדדים המעורבים בעסקה, יש סוגים שונים של חשבוניות, ובהן חשבונית פחות מוכרת לבעלי העסקים הנקראת חשבונית מס שריון.

למה משמשת חשבונית מס שריון?

מה זה בדיוק חשבונית מס שריון ומתי מפיקים את המסמך? ובכן, חשבונית מס שריון היא חשבונית אותה מפיקים לפני אספקת הסחורה ללקוח מסוים. חשבונית מס שריון היא מסמך חשבונאי מוכר על ידי רשות המיסים בישראל, מטרת המסמך היא לאפשר למפעלים יצרניים להפיק חשבונית המתעדת את תשלום הלקוח מראש, טרם אספקת הסחורה והמוצרים למזמין, וזאת כדי להבטיח את מחיר העסקה כפי שנקבע מראש ועוד לפני קבלת הסחורה בפועל.
כאשר המפעל היצרני שולח את הסחורה ללקוח שהזמין אותה עליו להפיק תעודת משלוח, התעודה מקטינה את יתרת הסחורה אשר הובטחה ללקוח מהחשבונית, לכן אפשר להפיק דו"ח יתרת סחורה שעדיין לא סופקה לפי חשבונית מס שריון.

חשוב לדעת כי הפקת חשבונית מס שריון לא מעדכנת את המלאי, ורק לאחר ששולחים את הסחורה יש להפיק תעודת משלוח שריון כדי לקלוט את הכמות הרצויה מתוך הכמות המופיעה בחשבונית מס שריון. יתרת הכמות תישאר עדיין פתוחה עד קליטת התנועה הבאה, כאשר תעודת משלוח שריון מעדכנת אוטומטית את המלאי.

לחשבונית מס שריון יש תפקיד חשוב אצל מפעלים יצרנים, ובמיוחד אצל מפעלים המשווקים את תוצרתם ללקוחות בחו"ל במסגרת עסקאות במטבע חוץ. בהזמנות המתקבלות במטבע חוץ יש להוסיף שריון בגין שינויים כמו עליית שער המטבע, אם השער עולה יש לעדכן את השריון אחת לחודש.
ראוי לציין כי המלאי בעסק היצרני מתנהל בתעודות משלוח אותן יוצרים מתוך חשבוניות מס שריון, אם אתם מתכננים לעבור לתוכנה להפקת חשבוניות וקבלות באינטרנט כדאי לבדוק את האם המערכת תומכת בחשבונית מס שריון, וכדאי להתייעץ גם עם רואה החשבון שלכם.

הכתבה באדיבות Invoice4U – המערכת הוותיקה והמתקדמת להפקת חשבוניות וקבלות באינטרנט. המערכת להפקת החשבוניות הירוקות תוכננה ביוזמת משרד רואי חשבון זיו, שיפר ושות'.

יורם שיפר

יורם שיפר – רואה חשבון ואחד מבעלי משרד רו"ח זיו, שיפר ושות'.
יזם בתחום האינטרנט. בין היתר פיתח מערכת להנהלת חשבונות דיגיטלית
ומערכות נוספות שנועדי לסייע לבעלי עסקים להמריא גבוה.